Dugu i Scada

Młodszy brat Stuxneta

Rozpracowanie Stuxneta wbrew pozorom nie było takie trudne. Zdaniem ekspertów jego kod był słabo zabezpieczony. Głównie dlatego, że posiadał podstawowe metody unikania detekcji przez skanery heurystyczne i nawet nie posiłkował się zaciemnieniem kodu, zupełnie jakby zamierzeniem twórców było to, by został on szybko wykryty. W niedługim czasie pojawiły skuteczne metody wykrywania i usuwania Stuxneta i temat na chwilę przycichł. Jednak w niedługim czasie pojawił się Duqu. Po analizie porównawczej kodu okazało się, że jest to malware stworzone przez autorów Stuxneta.

Duqu sprytnie wykorzystywał do ataku nieznaną wcześniej lukę i exploitowal kernel systemów Windows. Ta luka to błąd parsowania czcionek typu TrueType, które z niewiadomego powodu przetwarzane były w ringO (kernel) MS. Malware instalował się jako podpisany cyfrowo sterownik jądra -jako sterownik firmy JMicron, a do podpisu używał skradzionych kluczy prywatnych firmy C-Media Electronics.

 Cel – wykradanie danych!

Warto zaznaczyć, że Duqu nie atakował systemów SCADA i nie poszukiwał sterowników PLC. Było to narzędzie stworzone do przeprowadzenia ataku ukierunkowanego na systemy wykorzystywane w przemyśle. Jego główny cel to wykradanie danych z komputerów, które zbierał w postaci zrzutów ekranu i przesyłał w zaszyfrowanej transmisji na zdalny serwer. Niektórzy mylnie sądzili, że jego zadaniem był sabotaż.

Jest jednak coś co łączyło Stuxneta i Duqu. Oba były wymierzone w państwa Azji: Iran, Sudan, Indie i inne. Nie wiemy, do czego mogły służyć wykradzione dane, tak jak nie wiemy, jakie informacje wyciekły.

Gdzie zatem znajdowały się antywirusy?

Duqu atakował przez ringO, a więc na poziomie jądra operacyjnego systemu – poziomie, do którego skanery antywirusowe zwyczajnie nie mają dostępu.


Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

 • Kategorie

 • Ostatnio szukane

  do czego śluzy nam komputer
  ,
  zwijany telefon
  ,
  czy mozna odtworzyc historie z fb
  ,
  jak odzyskac dawne konto na faceboku
  ,
  wysyłac dowód torsamośći na fb ?
  ,
  jak zwrocic rozmowy na fb
  ,
  jak odczytac wiadomosci ze spanu faceboka
  ,
  dlaczego wykasowały sie wiadomosci na facebooku
  ,
  mozna odzyskac stare wiadomosci na facebooku?
  ,
  jak przywrucic usuniete wiadomosci z facebooka
  ,
  twórca internetu paul braun
  ,
  dlaczego nie mozna przeczytac starszych wiadomosci na facebooku na telefonie
  ,
  jak przywrócić wiadomości na fejsie
  ,
  raport wycieku danych osobowych
  ,
  jak odzyskac utracone wiadomosci z telefonu
 • ArchiwumGSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form