Pierwsze komputery
Jakie komputery i kiedy zapoczątkowały rozwój informatyki na świecie?
W roku 1937 w Harward University Howard Aiken rozpoczął pracę nad tzw. automatyczną maszyną cyfrową. Dziś termin maszyna cyfrowa wydaje się anachroniczny. Maszyna przecież przetwarza energię, a komputer przetwarza informacje. Dla uściślenia trzeba powiedzieć, że ciepło wydzielane z komputerów jest efektem obliczeń wykonywanych poprzez procesory oraz elementy mechaniczne. Oczywiście komputer przetwarza energię elektryczną do wykonywania swych funkcji (takich jak obliczenia czy przetwarzanie danych), ale dla typowego użytkownika nie kojarzy się z maszyną, a raczej tworem elektronicznym. Konstrukcja była w użyciu od 1944 roku znana pod nazwą Mark I. Ta elektromechaniczna maszyna cyfrowa zbudowana była z kółek licznikowych sterowanych przekaźnikami i nie posiadała pamięci. Oznaczało to, ze wszelkie informacje, wprowadzone do tego ?komputera? wypierały poprzednie. Informacje wprowadzano do niej za pomocą taśmy dziurkowanej. Program był modyfikowany poprzez zmianę sieci połączeń kablowych. Mark I został zbudowany z około 750 tys. części połączonych przewodami o długości ok. 900 km. Osiągane wówczas czasy wykonywania operacji: dodawanie 0,3 s, mnożenie 4 s, dzielenie n 10 s. Mark I pracował i przetwarzał dane w systemie dziesiętnym.
ENIAC
Pierwszą eletroniczną maszyną cyfrową był ENIAC.
Zaprojektowali go Presper Eckert i John Mauchly. Został on zbudowany w 1946 roku. Zbudowano go z około 18 tys. lamp próżniowych, a ważył 30 ton i potrzebował 175 kW mocy. Ukończenie budowy ENIAC-a uznaje się za początek ery komputerów jakie znamy dzisiaj.
Mówiąc o pierwszym komputerze, należy także wspomnieć o wątku Johna Atanasoffa (Amerykanin bułgarskiego pochodzenia), Który był profesorem matematyki i fizyki Uniwersytetu Stanowego Iowa w USA. W latach 1937-42 pracował nad komputerem, którego prototyp zaczął działań już w 1939 roku. Nosił nazwę ABC (Atanasoff n Berry Computer). Wykorzystywał on arytmetykę binarną, a jako pamięć ? lampy próżniowe i kondensatory.
EDVAC
W 1940 roku doszło do spotkania Johna Mauchlyiego z Johnem Atanasoffem, na Którym Atanasoff zaznajomił Mauchlyiego ze szczegółami konstrukcyjnymi. Mauchly i Eckert opatentowali swoje pomysły, jednak na przełomie lat 1960-70 odbył się proces sądowy, którego wyrok unieważnił ich patenty. Sąd uznał, że prawa do patentu powinny przysługiwań Atanasoffowi. Kolejnym etapem w rozwoju komputerów było opublikowanie szczegółów konstrukcyjnych komputera EDVAC.
UNIVAC
Pierwszym komputerem sprzedawanym komercyjnie był UNIVAC. Pierwszy egzemplarz tego komputera trafił do amerykańskiego biura rządowego w 1951 roku. Od tego momentu zaczyna się era komercyjnych zastosowań komputerów.
Related Posts
Trafiłeś na tę stronę szukając:
- pierwszy komputer na świecie
- rozwój informatyki
- eniac komputer
- komputer eniac
- pierwsze komputery na świecie
- komputer abc
- prototyp komputera
- najstarszy komputer na świecie
- rozwój komputerów
- najstarsze komputery świata
- system dwójkowy
- rozwój komputerów na świecie
- jak wyglądał pierwszy komputer na świecie
- Pierwsze komputery
- rozwój informatyki na świecie
- komputery pierwsze na świecie
- komputer EDSAC
- maszyna cyfrowa
- od kiedy są komputery
- historia rozwoju komputera
- kiedy zbudowano pierwszy komputer i jak on wyglądał
- pierwsz komputer na świecie
- zdjęcia rozwoju informatyki
- pierwszy komputer świata
- pierwszy komputer na świecie z roku 1945