Cyberzagrożenia w 2013
Zagrożenie dla Mac OS X
We wrześniu zidentyfikowano groźnego trojana BackDoor.Leverage.l, który występował pod postacią pliku JPG. Plik ten rozprzestrzeniał się drogą mailową lub poprzez zawirusowane strony. W ten sposób stanowił poważne zagrożenie dla użytkowników systemu Mac OS X. Wśród plików, które program ładuje na zarażony komputer, znalazł się również logotyp grupy hakerskiej Syrian Electronic Army (SEA). Narażone na ten złośliwy program są tylko wczesne wersje Mac OS X.Na szczęście dla wersji Mac OS X 10.8 nie jest on już zagrożeniem.
Zagrożenia dla systemu Linux
W 2013 roku mieliśmy okazję przekonać się, że także system Linux nie jest wolny od zagrożeń. W sierpniu rozpoznano trojana Linux. Hanthie, znanego również jako„Hand ofThief”(„Ręka Złodzieja”). Jest on wyposażony w moduły służące do przechwytywania danych (tzw. grabber). Osadzane one są zarówno w popularnych multisystemowych przeglądarkach (Mozilla Fi-refox, Google Chrome, Opera), jak i w tych działających tylko w systemie Linux (Chromium i Ice Weasel). Sprytna funkcjonalność umożliwia rejestrowanie danych wprowadzanych przez użytkownika, m.in. na stronach banków czy w systemach płatności, a następnie wysyłanie ich do cyberprzestępców. Trojan Linux.Hanthie to nie jedyne zagrożenie dla Linuxa. Wersja trojana typu Linux.Sshdkit pozwala uzyskać nieautoryzowany dostęp do danych na serwerach z systemem Linux. Analitycy uważają, że ofiarami tych trojanów zostało jak do tej pory kilkaset serwerów, w tym duże serwery hostingowe.
A jakie będą zagrożenia w 2014 r.?
Jako realne zagrożenia typuje się głównie mutacje trojanów: Encoder, Winlock, Inject i Exploit. Obecnie właśnie te trojany stanowią prawie 90% wszystkich możliwych zagrożeń. Nowe, unikalne wirusy występują w bardzo małej ilości. Duża część wirusów nazywanych „nowymi” tak naprawdę była znana wcześniej, tylko spakowana nowymi narzędziami. Inny rodzaj pakowania sprawia, że nie każdy antywirus jest w stanie je rozpoznać.
Szczególnie ostrożni powinni być użytkownicy bankowości elektronicznej, gdyż ataki cyberprzestępców w tym obszarze mogą stawać się coraz bardziej wyszukana, a jednocześnie precyzyjne. Ponadto dużą ostrożność powinni wykazywać użytkownicy platformy Android. Zebrane dane pokazują, iż to oni stają się obecnie jednym z głównych celów ataków i w nadchodzących miesiącach mogą ujawnić się kolejne zawirusowania urządzeń mobilnych.Tak więc co tu dużo gadać wojne pomiędzy cyberprzestępcami a producentami zabezpieczeń antywirusowych ciągle trwa i nie zanosi się na jej koniec.
Related Posts
Trafiłeś na tę stronę szukając:
- jak odzyskac czat z przed roku na facebooku
- gdzie na laptopie szukac usunietych rozmow z fb
- czy mozna odtworzyc historie z fb
- WhatsUp usuniete wiadomosci
- przywrócenie danych
- przywracanie zdjec na fb
- przywracanie usunietych znajomyxh z fb
- zawirusowane jpg jak odzyskać
- odzyskiwanie zdjec na fb
- odczytac wiadomosc w chmurze
- jak znalezc hakera
- jak odzysac utracone wiadimosci ma fb?
- gdzie archiwizacja na fb
- czy eozmowa z fb zapisuje sie na kompie
- gdy nie można wczytać konwersacji na fb
- jak odzyskac utracone wiadomosci z telefonu
- jak przywrócić zarchiwizowane wiadomosci z whatsapp
- jak odczytac usuniete wiadomosci w fb
- jak odczytac cudze wiadomosci z faceeboka już usunięte
- odzysk usunietych wiadomosci facebook
- odzyskiwanie wiadomosci na fb z telefonu
- gdzie odczytac zarchiwizowane wiadomoci z fb
- gdzie moge odczytac zarchiwizowane wiadomoci z fb
- program do aprawdzania wiadomisci na fb
- czy mozna odzyskac zlikwidowany chat z whatsapp