Dugu i Scada

Młodszy brat Stuxneta

Rozpracowanie Stuxneta wbrew pozorom nie było takie trudne. Zdaniem ekspertów jego kod był słabo zabezpieczony. Głównie dlatego, że posiadał podstawowe metody unikania detekcji przez skanery heurystyczne i nawet nie posiłkował się zaciemnieniem kodu, zupełnie jakby zamierzeniem twórców było to, by został on szybko wykryty. W niedługim czasie pojawiły skuteczne metody wykrywania i usuwania Stuxneta i temat na chwilę przycichł. Jednak w niedługim czasie pojawił się Duqu. Po analizie porównawczej kodu okazało się, że jest to malware stworzone przez autorów Stuxneta.

Duqu sprytnie wykorzystywał do ataku nieznaną wcześniej lukę i exploitowal kernel systemów Windows. Ta luka to błąd parsowania czcionek typu TrueType, które z niewiadomego powodu przetwarzane były w ringO (kernel) MS. Malware instalował się jako podpisany cyfrowo sterownik jądra -jako sterownik firmy JMicron, a do podpisu używał skradzionych kluczy prywatnych firmy C-Media Electronics.

 Cel – wykradanie danych!

Warto zaznaczyć, że Duqu nie atakował systemów SCADA i nie poszukiwał sterowników PLC. Było to narzędzie stworzone do przeprowadzenia ataku ukierunkowanego na systemy wykorzystywane w przemyśle. Jego główny cel to wykradanie danych z komputerów, które zbierał w postaci zrzutów ekranu i przesyłał w zaszyfrowanej transmisji na zdalny serwer. Niektórzy mylnie sądzili, że jego zadaniem był sabotaż.

Jest jednak coś co łączyło Stuxneta i Duqu. Oba były wymierzone w państwa Azji: Iran, Sudan, Indie i inne. Nie wiemy, do czego mogły służyć wykradzione dane, tak jak nie wiemy, jakie informacje wyciekły.

Gdzie zatem znajdowały się antywirusy?

Duqu atakował przez ringO, a więc na poziomie jądra operacyjnego systemu – poziomie, do którego skanery antywirusowe zwyczajnie nie mają dostępu.


Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

 • Kategorie

 • Ostatnio szukane

  https://gsc pl/awaria-plotera-jak-jej-uniknac/
  ,
  darmowe programy przywracania danych
  ,
  do czego służy komputer prezentacja
  ,
  do czego przydatny jest komputer
  ,
  GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com/_api/v2 0/sites/www bing com/search?q=GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com:/sites/undefined?$select=id
  ,
  shareware co to jest
  ,
  co wiemy o komputerze przyciski do czego słuzą
  ,
  po co jest komputer
  ,
  co to jest komputer
  ,
  do czego może służyć komputer
  ,
  do czego służy komputer
  ,
  czym jest komputer
  ,
  komputer do zcego służy
  ,
  polski procesor
  ,
  do czego slurzy komputer
 • ArchiwumGSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form