Hakerzy dobrzy i źli czyli…

Zorro w masce Guya Fawkesa

O Anonymous w Polsce zrobiło się głośno za sprawą konfliktu wokół ACTA. Jednocząc się z polskimi internautami, zablokowali oni bardzo dużo stron należących do administracji publicznej. Oberwało się także stronom partyjnym. Każdy swój atak sygnalizowali na profilu na Twitterze hasłem „Tango Down!”.

Gdy tenże napis pojawił się na stronie, pewne było, że dana strona albo już nie działa, albo w krótkim czasie działać przestanie. Ci aktywiści internetowi narodzili się w Stanach Zjednoczonych w roku 2008 i przyjęli na siebie rolę Robina Hooda na miarę współczesnych czasów. Ich znakiem rozpoznawczym stała się maska Guya Fawkesa – brytyjskiego obrońcy ciemiężonych katolików – którego historię i wizerunek maski, za którą się ukrywał, rozpropagował głośny film V jak Vendetta. Od 2008 r. aktywiści z Anonymous wirtualną przestrzeń traktują jako miejsce, w którym można wyrazić swój bunt i manifest przeciwko społecznej niesprawiedliwości.

Słowo haker ciągle brzmi groźnie i złowieszczo. Niestety świadomość tego, ile szkód może wyrządzić haker dla tzw. „idei” jest niska. Pion przedsiębiorczości w Polsce często ogranicza, a nawet tnie fundusze na zabezpieczenie sieci oraz serwerów. Szkody wyrządzone przez włamanie do sieci mogą być o wiele, wiele większe niż koszt zakupu serwera i konfiguracji sieci!

 

Kiedy zrobiło się głośno o Wiki Leaks?

O tej grupie po raz pierwszy usłyszano, kiedy zatrzymano szefa Wiki Leaks – Juliana Assange’a. W akcie zemsty, hakerzy zablokowali serwery Visy, PayPal i MasterCard. Choć przeważnie Anonymous działali na terenie USA oraz krajów Europy Zachodniej, w tym roku poszerzyli krąg i zaatakowali także całe mnóstwo stron rządowych Chińskiej Republiki Ludowej. Dlaczego więc Anonimowi „noszą” szare kapelusze a nie białe kapelusze? Odpowiedź jest prosta: ponieważ coraz częściej w swoich działaniach posuwają się do kradzieży. Tak było np. w roku 2011, gdy włamali się na strony amerykańskiego Strategie Forecasting Inc. i wykradli poufne dane, w tym numery kart kredytowych klientów agencji. Co prawda ze zdobytych funduszy uczynili prezent świąteczny dla organizacji charytatywnych, ale definicja kradzieży jest jasna i klarowna od wieków. Swoją drogą z „hakeram w imię idei” mieliśmy do czynienia również w Polsce, i to już w roku… 1985. Wydarzyło się to za sprawą grupy naukowców z Torunia, która to zakłóciła sygnał telewizji polskiej. Zaskoczeni widzowie „Dziennika Telewizyjnego” przez kilka sekund oglądali planszę „Bojkot wyborów naszym obowiązkiem. Solidarność Toruń”.

 Trafiłeś na tę stronę szukając:

 • anonymous dobrzy czy zli
 • Czy anonymous są dobrzy
 • szare kapelusze hakerzy

Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

 • Kategorie

 • Ostatnio szukane

  https://gsc pl/awaria-plotera-jak-jej-uniknac/
  ,
  darmowe programy przywracania danych
  ,
  do czego służy komputer prezentacja
  ,
  do czego przydatny jest komputer
  ,
  GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com/_api/v2 0/sites/www bing com/search?q=GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com:/sites/undefined?$select=id
  ,
  shareware co to jest
  ,
  co wiemy o komputerze przyciski do czego słuzą
  ,
  po co jest komputer
  ,
  co to jest komputer
  ,
  do czego może służyć komputer
  ,
  do czego służy komputer
  ,
  czym jest komputer
  ,
  komputer do zcego służy
  ,
  polski procesor
  ,
  do czego slurzy komputer
 • ArchiwumGSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form