Najszybszy komputer?

Superkomputer

Wielkie mocarstwa takie jak Chiny czy USA od dawna rywalizują ze sobą o palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o stworzenie najszybszego komputera świata. Co jakiś czas wypływają nowinki na światło dzienne jak bardzo usprawniono maszynę, która predysponuje do miana najszybszego komputera. Za każdym razem zostają poprawione moce obliczeniowe oraz prędkość procesorów takiego komputera w nadziei na to, że to właśnie ten będzie tym najsławniejszym na świecie, a producent podczas rozgłosu i sławy będzie miał swoje 5 minut. Ciekawe kto zajmuje się serwisem komputerowym tych super maszyn.

 Trochę historii

 Pierwszy superkomputer został zaprojektowany w roku 1976 o nazwie Cray-1. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z twórców Seymour Cray, który był twórcą technologii rejestrów wektorowych.

Komputer ten w owych czasach ważył 5,5 tony! Jego prędkość, która została znacznie usprawniona głównie z powodu skrócenia połączeń okablowania. Komputer ten posiadał freonowy system chłodzenia, a jego najdłuższy przewód wynosił 122 cm. Zaprojektowany został tak, że jego kształt przypominał podkowę i wykorzystywał procesor wektorowy, dzięki czemu mógł on wykonywać 80 mln operacji zmiennopozycyjnych na sekundę. Komputer Cray-1 po raz pierwszy został zainstalowany w Los Alamos W National Laboratory. Systemy zasilające ten komputer pobierały 115 kW mocy, a systemy chłodzące oraz pamięć dyskowa podwajały ten wynik. Nie donoszono nic na temat utraty danych, ale ciekawostką byłby fakty odzyskiwania danych z takiego kolosa. No coz dane na pewno były doskonale zabezpieczone przez odpowiednie systemy archiwizacji danych.

 W 1985 roku Cray Research wprowadziło na rynek komputer Cray-2, który w początkach lat 90-tych zyskał sobie szczytne miano najszybszego komputera świata. Posiadał system wieloprocesorowy oraz pamięć współdzieloną. Procesor pierwszoplanowy wykonywał zadania systemowe oraz synchronizował pracę pozostałych elementów systemów. Procesory drugoplanowe wykonywały właściwe obliczenia. Prędkość zegara wynosiła ok. 4,1 nanosekundy.

Następcą legendarnego Cray-2 był superkomputer Cray-3, w którym to została poprawiona prędkość zegara i wynosiła ona 2 nanosekundy (500MHZ). Z uwagi na znaczny wzrost kosztów projektowania nowych technologi firma niestety w 1989 roku upadła.

Po co to wszystko?

 W 2007 roku doczekaliśmy się nowego superkomputera. Zaprojektowany on został przez firmę IBM, a nazwany został Blue Gene. Jego prędkość to 1000 bilionów operacji na sekundę. Posiadał 300 tys. Procesorów współpracujących ze sobą w szybkiej, optycznej sieci komputerowej. Przeciętny użytkownik komputera może sobie zadać pytanie do czego można wykorzystać taką maszynę? Jej przeznaczenie to głównie badania naukowe, dlatego też pierwszy egzemplarz został zakupiony przez amerykański rząd dla departamentu energii, a kolejne miały trafić do naukowców z Wielkiej Brytanii.

 Dziś niestety USA straciły palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o najszybszy komputer świata. Do stworzenia nowego superkomputera wykorzystano kilkanaście tysięcy procesorów. Skonstruowano go w chińskim ośrodku naukowo-badawczym i nazwano Tianhe-1A, co w tłumaczeniu brzmi „droga mleczna”. Jego moc obliczeniowa to 2,507 petaflopa (1 petaflop to tysiąc bilonów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Ten wynik jest większy o 43% niż do tej pory osiągnięto. Chiński superkomputer posiada 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia oraz 14336 procesorów Intela. Jeśli wszystkie procesory graficzne zostaną w pełni wykorzystane chiński superkomputer ma osiągnąć moc obliczeniową 4,669 pentaflopa. Nie wiemy jak skonstruowano sieć komputerową służącą do dostarczania danych dla tego potwora, ale na pewno przepustowość takich sieci komputerowych musi być ogromna. Nie mówi się też w tych przypadkach wiele o przestrzeniach i szybkości dysków twardych. Pewne jest, że muszą to być bardzo wydajne macierze RAID złożone z dysków SAS, dysków SSD lub nawet nanodysków. Podejrzewamy również, że archiwizacja danych jest wykonywana na bieżąco za pomocą synchronizacji odpowiednio zabezpieczonych danych.

 Jak długo Chińczycy będą mogli się chwalić swoim najszybszym komputerem świata?

Będziemy na bieżąco informować.Trafiłeś na tę stronę szukając:

 • usunieta konwersacja facebook
 • usunieta konwersacja na fb da sie odzyskac
 • wiadomosci usuniete na fb odzyskaj
 • konwersacja fb usunieta
 • jak przywrocic usuniete rozmowy z fb
 • jak przywrocic rozmowe z facebooka
 • jak przewrócić usuniete wiadomosci na fb
 • jak przewrócić usunięte konwersacje na fb
 • jak ozdyskac skasowana rozmowe na czacie na fb
 • jak pdzyskac usuniete wiadomosci na fb
 • co sie dzieje z usuniętymi wiadomosciami z fb
 • co się? dzieje z wiadomościami z facebooka
 • kt ma najszybszy komputer
 • czy rozmowy na czacie zapisują się na komputerze
 • jak przywrucic usunieta rozmowe z facebooka
 • gdzie moge odzyskac usunieta rozmowe
 • Gdzie mogę znaleźć zarchiwizowane rozmowy na facebooku?
 • jak przywrocic archiwum na nk
 • jak przywrci kosz
 • jak mogę zobaczyć usunietą rozmowe zz facebook
 • jak odzyskac usunieta strone nk
 • co się dzieje z usuniętmi wiadomościami na facebooku

Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

 • Kategorie

 • Ostatnio szukane

  https://gsc pl/awaria-plotera-jak-jej-uniknac/
  ,
  darmowe programy przywracania danych
  ,
  do czego służy komputer prezentacja
  ,
  do czego przydatny jest komputer
  ,
  GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com/_api/v2 0/sites/www bing com/search?q=GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com:/sites/undefined?$select=id
  ,
  shareware co to jest
  ,
  co wiemy o komputerze przyciski do czego słuzą
  ,
  po co jest komputer
  ,
  co to jest komputer
  ,
  do czego może służyć komputer
  ,
  do czego służy komputer
  ,
  czym jest komputer
  ,
  komputer do zcego służy
  ,
  polski procesor
  ,
  do czego slurzy komputer
 • ArchiwumGSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form