Polski procesor – czy to się sprawdzi?
Polski procesor
Procesor to centralna jednostka wykonawcza komputera. Stanowi integralną część komputera. Główne działanie procesora polega na wykonywaniu instrukcji programów. Jego praca jest o tyle istotna, że nadzoruje on pracę wszystkich urządzeń w komputerze. W ostatnich latach pracowano nad zwiększeniem wydajności procesora, co zakończyło się sukcesem. Stało się tak głównie dzięki zastosowaniu nowej techniki przekodowywania rozkazów, a umożliwiła to RISC-owa konstrukcja. Umożliwia ona stosowanie wysokich częstotliwości zegara. Dziś wszystkie już procesory swoją funkcjonalność opartą mają na superskalarnym jądrze RISC.
Procesor – właściwości
Są jednak cechy, które odróżniają od siebie procesory. Należą do nich m.in.
- architektura – oprócz architektury RISC procesory mogą posiadać jeszcze architekturę CISC, którą stosowano jeszcze kilka lat temu i była to architektura o złożonej liście rozkazów. Architektura CISC sprawiała jednak, że procesor miał znacznie mniejszą wydajność;
- liczba bitów przetwarzanych w jednym takcie;
- częstotliwość taktowania podawana w Mhz.
Przyspieszenie obróbki dźwięku, grafiki czy też generowanie obrazów 3D można uzyskać, za sprawą rozszerzenia multimedialnych możliwości układu. Wystarczy wykorzystać do tego poszerzone listy rozkazów, które operują na stało i zmiennoprzecinkowych macierzach. Instrukcje zmiennoprzecinkowe wprowadziła jako pierwsza firma AMD, a następnie INTEL.
Procesor to ważny podzespół, w zasadzie najważniejszy zaraz po płycie głównej. Oblicza on wszystkie działania arytmetyczne potrzebne do działania programów. Najważniejsza zatem przy wyborze procesora jest częstotliwość taktowania. Współczesne procesory są w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy 3 miliardy operacji. Taki procesor posiada oznaczenie 3GHz.
Warszawa – polski procesor
W województwie warmińsko-mazurskim w niewielkiej, kilkuosobowej firmie powstał pierwszy polski procesor. Nazwano go Warszawa i niedługo zostanie zamontowany po raz pierwszy w jednym z zakładów. Nad jego powstaniem pracowały cztery osoby od kwietnia do grudnia. Procesor ten przeznaczony jest już nie tylko dla zaawansowanych użytkowników komputerów, ale jak mówią twórcy – dla wszystkich. Jego zastosowanie ma być wielorakie. Będzie go można zastosować w firmach produkcyjnych, rolnictwie, a także w domach, gdzie będzie podłączony do liczników mediów takich jak: woda, prąd, gaz. Polski procesor Warszawa będzie miał jeszcze jedną ważną zaletę, mianowicie jego cena będzie dość przystępna, bowiem wynosić będzie ok. 100 zł. Niedługo procesor będzie miał test bojowy, gdyż będzie zamontowany w fabryce produkującej pelety, czyli ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych. Zostanie tam wykorzystany do tzw. monitoringu analitycznego menagerom firmy.
Related Posts
Trafiłeś na tę stronę szukając:
- jak usunac zarchiwizowane wiadomosci na fb
- polski procesor
- jak usunac wiadomosci na facebooku
- procesory
- usuwanie wiadomosci zarchiwuizowanych fb
- facebook usuwanie wiadomości z archiwum
- można jakoś usunąc zarchiwizowane wiadomości z facebooka
- jak znaleźć wiadomości zarchiwizowane na facebooku
- procesory RISC
- jak usunąc wszystkie wiadomości z facebooka
- facebook usuwanie wiadomości
- jak usunąć zarchiwizowane wiadomości
- jak usunąc wiadomosci z fb
- jak usunąć z facebooka wiadomości zarchiwizowane
- jak usunąć wiadomosci na fb
- jak usunac wiadomosci na facebooku?
- jak usunąć wiadomości fb
- jak usunąć wiadomości z facebooka wszystkie
- jak trwale usunac zarchiwizowane wiadomosci z facebooka
- jak trwale usunąć wiadomości na facebooku
- jak skasować wszystkie wiadomosci na fa
- jak skasowac wiadomości z fb
- fb wiadomości zarchiwizowane czyszczenie
- zarchiwizowane wiadomości na facebooku jak usunąć wszystkie
- czy mozna odinstalowac procesor