Przyczyny utraty danych

Dlaczego tracimy dane?

Obecnie wiemy, że w 44 proc. przypadków głównymi przyczynami utraty danych jest awaria sprzętu. Na drugim miejscu plasuje się błąd człowieka -32 proc. przypadków. Zaraz za nimi stoją : działanie wirusów (7 proc), błędy aplikacji (4 proc.), klęski żywiołowe (3 proc.) – np. powodzie.

Analizując przyczyny utraty danych, zwykle mówimy o tzw. logicznych i fizycznych uszkodzeniach dysków. Przy uszkodzeniach logicznych mamy do czynienia z uszkodzeniem systemu plików, awarią plików i uszkodzeniami struktury danych. Uszkodzenia fizyczne występują wtedy, gdy nośnik uszkodzony jest mechanicznie, np. zgniecenie nośnika uniemożliwia jego prawidłowa pracę.

Nośnikiem, który najczęściej trafia do laboratoriów odzyskiwania danych w Polsce i na świecie jest wciąż dysk twardy. Coraz częściej dane tracimy także z popularnych dysków SSD i innych urządzeń opartych na technologii flash, jak np. pamięci przenośnych czy pendrive’ów. Powodem oczywiście jest ogromny wzrost ilość informacji w postaci cyfrowej.

 Z jakich nośników odzyskiwane są dane?

Wśród głównych typów nośników, z jakich obecnie odzyskiwane są dane w laboratoriach, są m.in. dyski twarde w dowolnej konfiguracji, pojedynczy dysk twardy lub dyskowe macierze RAID, karty pamięci, pendrive’y a także urządzenia magazynujące zdjęcia takie jak np. photo-banki.

Nie wszystkie przypadki utraty danych muszą jednak trafiać do specjalistycznych „klinik dysków twardych”, jakimi są laboratoria. Gdy mamy do czynienia z uszkodzeniem logicznym, a więc takim, w którym nośnik danych nie uległ uszkodzeniu mechanicznemu, zaawansowani użytkownicy komputerów często mogą pomóc sobie samodzielnie, wykorzystując do tego specjalistyczne programy, dzięki którym użytkownik jest w stanie odzyskać utracone pliki na własną rękę. Jednym z najdłużej obecnych na rynku i najbardziej rozbudowanych w tym zakresie rozwiązań jest program Ontrack Easy-Recovery. Dzięki tej aplikacji można odzyskać utracone dane zapisane w różnych programach oraz na odzyskiwać wiadomości z poczty elektronicznej.

 Trafiłeś na tę stronę szukając:

 • odzyskiwanie danych usunietych wiadomosci
 • przyczyny utraty danych
 • serwerownia moze odczytac

Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

 • Kategorie

 • Ostatnio szukane

  https://gsc pl/awaria-plotera-jak-jej-uniknac/
  ,
  darmowe programy przywracania danych
  ,
  do czego służy komputer prezentacja
  ,
  do czego przydatny jest komputer
  ,
  GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com/_api/v2 0/sites/www bing com/search?q=GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com:/sites/undefined?$select=id
  ,
  shareware co to jest
  ,
  co wiemy o komputerze przyciski do czego słuzą
  ,
  po co jest komputer
  ,
  co to jest komputer
  ,
  do czego może służyć komputer
  ,
  do czego służy komputer
  ,
  czym jest komputer
  ,
  komputer do zcego służy
  ,
  polski procesor
  ,
  do czego slurzy komputer
 • ArchiwumGSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form