Szkodliwe programy w Polsce – październik 2009

Wirusy komputerowe

Kaspersky Lab Polska zaprezentowała październikowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Miasta z pierwszej dziesiątki generują łącznie ponad 75% infekcji. Warszawa wciąż znajduje się na szczycie tabeli największej liczby infekcji. Miastem, które zaliczyło największy spadek w rankingu jest Lublin. Przez ostatnie trzy miesiące, piął się on systematycznie w górę, zajmując we wrześniu drugie miejsce z ponad 10% infekcji w skali kraju. Także Wrocław z każdym miesiącem jest na niższej pozycji. W sierpniu był na drugim miejscu, a we wrześniu na trzecim. Niestety więcej miast w październiku miało niechlubny awans – są to Poznań, Bydgoszcz, Szczecin oraz Łódź. Jest także jedno nowe miasto w zestawieniu – Koszalin. W październikowym rankingu nie ma Krakowa. Warto także zauważyć, że łączna liczba infekcji miast z TOP10 wzrosła z 70% do 75%.

Zwiększyła się liczba województw przekraczających 5% próg liczby zarażeń komputerów. We wrześniu były to cztery województwa. Większość infekcji w Polsce ma miejsce w centralnej oraz północno zachodniej części kraju. Jako, że okres świąt Bożego Narodzenia jest coraz bliżej, można podejrzewać, że w okresie listopada i grudnia zwiększy się ogólna liczba infekcji.

Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję by zarazić nowe maszyny. Święta idealnie się do tego nadają, gdyż ludzie chętniej klikają odnośniki w wiadomościach e-mail czy pobierają programy udające e-kartki, w rzeczywistości będące trojanami. Szczególnie w tym czasie powinniśmy podchodzić z ograniczonym zaufaniem do takich treści.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników.

Pozycja

Nazwa

Udział procentowy

1

HEUR:Trojan.Win32.Generic

9,79 %

2

Packed.Win32.Krap.ag

5,30%

3

Trojan.Win32.Agent2.cicg

3,82%

4

HEUR:Trojan-Downloader.Win32.Generic

3,53%

5

Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad.fse

3,09%

6

Packed.Win32.TDSS.z

2,41%

7

not-a-virus:AdWare.Win32.PopMenu.i

2,14%

8

Packed.Win32.TDSS.aa

2,05%

9

not-a-virus:Porn-Tool.Win32.Porn2Peer.e

1,57%

10

Packed.Win32.Krap.x

1,46%

11

Packed.Win32.Krap.w

1,33%

12

Packed.Win32.PePatch.dk

1,29%

13

not-a-virus:AdWare.Win32.Virtumonde.bbtc

1,27%

14

Trojan.Win32.Vilsel.hxr

1,18%

15

Trojan-Spy.Win32.Agent.avyh

1,15 %

16

Trojan.Win32.Agent.afwt

1,08%

17

Trojan.Win32.Delf.pqr

0,92%

18

Trojan-Spy.Win32.Delf.gju

0,90%

19

Backdoor.Win32.Pahador.t

0,78%

20

HackTool.Win32.KKFinder.w

0,76%

Zazwyczaj w comiesięcznych rankingach Top 20 szkodliwego oprogramowania występuje bardzo dużo nowości. Tym razem sytuacja jest trochę inna, gdyż 8 szkodników z zestawienia wrześniowego utrzymało się także w październiku. Są to między innymi Trojan.Win32.Agent2.cicg, który uplasował się na trzecim miejscu, awansując tym samym aż o 17 pozycji w górę. Jedną z funkcji tego trojana jest pobieranie innych szkodliwych programów wykradających numery kart kredytowych lub zmieniającą stronę startową na płatną witrynę pornograficzną. Innym szkodnikiem z poprzedniego rankingu jest Win32.PopMenu.i, odpowiadający za wyświetlanie nachalnych i uciążliwych reklam. Na drugim miejscu listy znajduje się Packed.Win32.Krap.ag. Jego funkcją jest informowanie użytkownika (poprzez zmianę tapety) o rzekomej infekcji systemu i konieczności pobrania specjalnego, płatnego oprogramowania do usunięcia go z komputera.

Pełna wersja raportu dostępna jest pod TYM adresem.



Trafiłeś na tę stronę szukając:

  • kotki
  • kopiowanie wiadomosci z facebooka
  • serwis drukarek
  • ale lala
  • tapety z przegladarkami
  • lala
  • SZABLON IPSEC
  • obrazy na tapete windows
  • kotki tapety gify
  • gify komputerowe
  • auto tapeta
  • plik gif
  • blad lala
  • tapeta z robakiem
  • tapety gify
  • top 10 wirusy komputerowe

Odpowiedz
Uwaga! Komentarze są sprawdzane przez Moderatorów. Może to spowodować opóźnienie pojawienia się Twojego komentarza. Prosimy o cierpliwość!

  • Kategorie

  • Ostatnio szukane

    https://gsc pl/awaria-plotera-jak-jej-uniknac/
    ,
    darmowe programy przywracania danych
    ,
    do czego służy komputer prezentacja
    ,
    do czego przydatny jest komputer
    ,
    GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com/_api/v2 0/sites/www bing com/search?q=GSC PL RTR Process Owners PARQ Forum - SLAN - All Documents (sharepoint com:/sites/undefined?$select=id
    ,
    shareware co to jest
    ,
    co wiemy o komputerze przyciski do czego słuzą
    ,
    po co jest komputer
    ,
    co to jest komputer
    ,
    do czego może służyć komputer
    ,
    do czego służy komputer
    ,
    czym jest komputer
    ,
    komputer do zcego służy
    ,
    polski procesor
    ,
    do czego slurzy komputer
  • Archiwum



GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowy sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

GSC – Odzyskiwanie Danych oraz Serwis Komputerowylogin form